Ceyhan Kaymakamı’nın açıkladığı Sözlü’nün Veremli Etleri davası ne oldu?

Ceyhan Kaymakamı’nın açıkladığı  Sözlü’nün Veremli Etleri davası ne oldu?

Veremli Etleri Adanalılara mı Yedirdin? Adanahaber.net’in 2012 yılından bu yana üzerinde titizlikle durduğu ve olayı sayfalarına taşıdığı Ceyhan Belediye Başkanı ve MHP’li Adana Belediye Başka Adayı Hüseyin Sözlü’nün ailesinin veremli eti EBK (Et Balık Kurumu) aracılığıyla, hastalıklı hayvanların sütünü Ülker’in yan kuruluşu Ak Gıda ambalajlarıyla halka içirdiği haberi ve bu konularla ilgili açılan davaların sonucu ne oldu? Bu skandalı ortaya çıkartan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Sözlü’nün yıkılan çiftliğindeki veremli hayvanların Et Balık Kurumu Kombinasına satıldığını söyledi. Hastalıklı sütler ise Ak Gıda adlı Ülker’in bir yan kuruluşu aracılığıyla halka içirildiği açıklandı. 10.12.2013 00:00

SEN NEYMİŞSİN BE ABİ! 

MHP'Lİ HÜSEYİN SÖZLÜ ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLURSA; HASTALIKLI HAYVANLARI NEDENİYLE AÇIĞA ALINAN İLÇE TARIM MÜDÜRÜ  AMİR SARI'YI DA BELEDİYE'DE İŞE ALIP ÖNEMLİ GÖREVLER VERECEK MİSİNİZ?


Bu skandalı ortaya çıkartan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Sözlü’nün yıkılan çiftliğindeki veremli hayvanların Et Balık Kurumu Kombinasına satıldığını söyledi. Hastalıklı sütler ise Ak Gıda adlı Ülker’in bir yan kuruluşu aracılığıyla  halka içirildiği açıklandı.

Ceyhan Belediye Başkanı ve şimdi de MHP tarafından halkı bu şekilde zehirlediğinden dolayı ödüllendirilerek Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yapılan Hüseyin Sözlü’nün aile şirketi bu skandalını gündeme taşıyan Adanahaber.net’in haberinden hale bir sonuç alınamadı.

Adanahaber.net’in 02 Haziran 2013 tarihli haberi aynen şöyle:

MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü ve ailesine ait olan Ceyhan İlçesi Çokçapınar Köyündeki çiftlik ile ilgili dehşet verici bilgiler vatandaşlar arasında tedirginlik yaratıyor.

Kaçak olduğu gerekçesi ile bir süre önce Adana Valiliği İl Özel İdaresi kararı ile yıktırılan çiftlikteki bir çok büyükbaş hayvanın karantina altına alınmasına rağmen etlerinin kesilerek Et ve Balık Kurumu’na satıldığını belirten Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, "Tüberküloz olduğu gerekçesiyle bu çiftlikteki 186 büyükbaş hayvan karantinaya alınmıştı.. Yıkımdan sonra hasta hayvanlar çıkarılırken suçüstü yapıldı” dedi..

 

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve ailesine ait olan çiftlikteki tüberkülozlu ineklerin kesildiği ve hastalıklı etlerin satıldığı ortaya çıktı. Türkiye'yi sarsacak skandal jandarma tutanaklarına da geçti.

 

JANDARMA YAKALADI

Sözlü Ailesi'ne ait olan Ceyhan'daki çiftliğin yıkımının ardından Adana'yı şok eden yeni bir skandal patlak verdi. Yapılan kontrollerde 186 büyükbaş hayvanın tüberkülozlu çıktığı çiftlikteki hastalıklı ineklerin kesilerek etlerin satıldığı ortaya çıktı. İlçe jandarma ekiplerinin trafik kontrollerinde tespit edilen ve tutanaklara geçen skandal Ceyhan ve Seyhan ilçe tarım müdürlerini görevden etti.

 

ZABIT TUTULDU

Yıkımının ardından ortaya çıkan skandalla ilgili açıklamalarda bulunan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, karantina tedbirlerine rağmen ertesi akşam yıkılan çiftlikte hayvan kesimi yapıldığının tespit edildiğini söyledi. Kaymakam Karakuş, hastalıklı etlerin bir kısmının satışa sunulmak üzere mezbahaya götürülürken Jandarma ve Tarım ekiplerince suçüstü yakalandığını belirterek zabıt tutularak imha edildiğini kaydetti.

 

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Tüberküloz hastalığının bir anda ortaya çıkmadığına dikkat çeken Kaymakam Karakuş, "186 hayvanın bir günde hasta olma ihtimali yok. Şüphelerin ortaya çıkmasıyla Sayın Valimiz Ceyhan İlçe Tarım Müdürünü açığa aldı. Seyhan İlçe Tarım Müdürü de açığa alındı" dedi. Etlerin Et ve Balık Kurumu'na da satıldığını söyleyen Karakuş, "Soruşturma devam ediyor, arkasından ne çıkacağını göreceğiz" dedi.

 

NE İNSANİ NE VİCDANİ

Karantinalı bir yerden kesim yapılmasının ve çıkışının yasak olduğunu belirten Karakuş, "Buna rağmen eğer çıkarılıyorsa bu ne insani, ne de vicdani bir yaklaşımdır. Bunu yapanın bir belediye başkanı olması ise büyük bir talihsizliktir. Karantina uygulanan bir yerden siz hayvan kesip satmak için götürüyorsunuz. Bu büyük bir sorumsuzluktur. Bu çirkin şeyler yaşanırken işi başka mecralara çekmeye çalışıyorlar"  dedi.

 

Sözleşme şartlarına uymayarak devlet arazisine imara aykırı bina yapan kira süresi bitmesine rağmen araziyi boşaltmayan ve kirasını da zamanını ödemeyen Sözlü Ailesi'nin çiftlikteki hastalıklı inekleri keserek sattığı tesbit edildi.

 

Türkiye'nin gündemini sarsacak olay Ceyhan İlçe Jandarma Trafik kontrol ekiplerinin 25 Eylül 19:30 sıralarında yaptığı yol kontrollerinde ortaya çıkardı. Kontrolde, Sözlü'nün yıkılan çiftliğinde karantina tedbirlerine rağmen, tüberkülozlu hayvanların kesilip, çıkış yaptığı anlaşıldı.

 

SKANDAL JANDARMA TUTANAKLARINA YANSIDI

Ceyhan İlçe Jandarma Trafik Kontrol ekipleri, 25 Eylül Salı günü, 19.30 sıralarında Çokçapınar köyünde yaptığı yol kontrollerinde "'01 VN 395' plakalı traktör de 'TR01594551' kulak küpe numaralı dişi sığırı kesilmiş halde ele geçirdi. Ceyhan Belediye mezbahasına nakil edilirken İlçe Jandarma Ekiplerince alıkonulan dişi sığırın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün, tüberküloz hastalığı  tedbirlerine rağmen işletmeden çıkışının yapıldığı tespit edildi. 5996 sayılı (Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanununu) kanunu ihlalden yasal işlemler başlatıldı, aynı gün saat 21.14 sularında da söz konusu hayvanın imhası için ayrı bir tutanak tutuldu.

 

186 HAYVAN HASTALIKLI

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve ailesine ait olan çiftliğin yıkımda yaşanılanların perde arkasını Adana Haber'e anlatan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, şok eden bir skandalı da gün ışığına çıkardı. Çiftlikteki kontrollerde 186 hayvanın hastalıklı çıktığını açıklayan Kaymakam Karakuş, "Yıkım öncesi başlayan ve sonrasında devam eden tüberküloz testleri sonucunda çiftlikte bulunan 280 civarındaki hayvandan 186'sı hastalıklı çıktı. 16 süt ineği şüpheli geriye kalan 52 hayvan ise sağlam çıktı" dedi.

 

ÇİFTLİK KARANTİNAYA ALINDI

Testlerin sonuçlarının alınmasının ardından karantina tedbirlerini uyguladıklarını belirten Kaymakam Karakuş, "Sığır yönetmeliği gereğince, burada alınması gereken tedbirleri acilen aldık ve karantina uyguladık. İlçe Hıfzısıhha Kurulu, tarafından da daha geniş tedbirler alındı" diye konuştu.

 

KESİM VE ÇIKIŞ YASAK

Bir yerde hastalık varsa, o işletmede Tarım Müdürlüğü'nün bilgisi ve kontrolü dışında kesim yapılamayacağına dikkat çeken Kaymakam Karakuş, "Kesimler ancak et kombinesi olan işletmelerde, İlçe Tarım Müdürülüğünün gözetiminde izinli ve kontrollü bir şekilde yapılır. Yönetmeliğinin gereği bu.  Karantina altındaki süt hayvanlarının çiğ süt satışı da mümkün olamaz. Ancak büyük süt tesislerinde yüksek ısıda kaynatıldıktan sonra o çiftlikte hayvanlara yem olarak kullanılır" dedi.

 

SUÇÜSTÜ

Karantina tedbirleriyle ilgili tebligat yapıldığını dile getiren Kaymakam Karakuş, "Karantinaya rağmen, ertesi gün akşam o çiftlikte süt ineği kesilmiş. Parçalanan et halkın satışına sunulmak üzere mezbahaya traktör üzerinde götürülürken Jandarma ve Tarım ekiplerince suç üstü yakalandı. Bunla ilgili zabıt tutanak tutulmuş ve hastalıklı etler imha edilmiştir" dedi.

 

BU BİR SKANDALDIR

Yaşanan olayın bir skandal olduğuna dikkat çeken Kaymakam Karakuş şunları söyledi; "Hem de Türkiye'nin gündemini sarsacak bir skandal. O işletmenin sahibi bir belediye başkanıdır. Her ne kadar babasıyla ortak olsa da (kamu nezninde tüm belgeler onun adına  imza da onun yetkisinde) Öyle bir yerde çalışan bir işçinin 7-8 milyarlık süt ineğini keserek, satması götürmesi mümkün değil. Üstelik  karantina tedbirlerine rağmen..."

 

YAPAN BELEDİYE BAŞKANI

"Karantinalı bir yerden bu şekil hayvan çıkarılması yasak, buna rağmen eğer çıkarılıyorsa, bu ne insani, ne de vicdani bir yaklaşımdır. Bunu yapanın bir belediye başkanı olması ise büyük bir talihsizliktir. İnsan sağlığıyla, toplum sağlığıyla ilgili çok ciddi ama skandal boyutunda bir olay var ortada..."

 

BÜYÜK TALİHSİZLİK

"Bu çirkin şeyler yaşanırken işi siyasete başka mecralara çekmeye çalışıyorlar, birilerini suçluyorlar. Ama bütün bunları kimse konuşmuyor. Burada hukuki, insani, vicdani bir skandal var. Karantina uygulanan bir yerden siz hayvan kesip satmak için götürüyorsunuz. Bu büyük bir sorumsuzluktur..."

 

PİYASAYA HASTALIKLI ETLER Mİ SUNULDU?

"Meselenin bir diğer yüzü de, 186 hayvanın bir günde hasta olma ihtimali. Bunlar nasıl bir günde hasta oluyor? Demek ki aylardan süre gelen bir hastalık var? Peki bunlar piyasaya verilmiş mi? Piyasaya kesilmiş hayvan gitmiş mi, süt verilmiş mi? ikinci büyük skandal da bu..."

 

CİDDİ ŞÜPHELER

"Eğer siz bu hastalıklı hayvanı piyasaya veriyor, hastalıklı sütü içiriyorsanız kamuoyuna açıklamasını yapmalısınız. Bunun insaniyetle vicdanla, kanunla, siyasetle ilgisi nedir? Bunu kamuoyunun taktirine bırakmak lazım. O noktada ciddi şüpheler ortaya çıktı. Madem bu 186 hayvanın hastalığı bulaşıcı o zaman demek ki bu geçmişte de vardı..."

 

İYİ NİYET YOK

"Sizin veterineriniz demek ki  bu işi tam yapmadı.  Ayrıca, İlçe Tarım Müdürü de bu konuda görevlerini iyi bir şekilde yerine getirmedi. Hatta iyi niyetin dışında bu durum bir suistimali de akıllara getiriyor. Neden bu duruma gelindi? Neden buradaki görevliler böyle bir tablonun ortaya çıkmasına vesile oldular?"

 

İKİ TARIM İLÇE MÜDÜRÜ AÇIĞA ALINDI

"Şüphelerin ortaya çıkmasıyla Sayın Valimiz, İlçe Tarım Müdürünü açığa aldı. Seyhan İlçe Tarım Müdürü de görevden alındı. Et Balık Kurumu'na buradan etler verilmiş. Bana bu hastalıkla ilgili bilgi verilmedi. Bu da çok anlamlı. Soruşturma devam ediyor, arkasından ne çıkacağını göreceğiz..."

 

BU ETLER YENİLDİ Mİ?

"Kamuoyunun şunu sorması lazım, bu etler nasıl piyasaya verildi? Nasıl hastalıklı sütler, etler insanlara  yedirildi? Karantinaya rağmen nasıl bu etler kesildi? Bir kentin en güvenilir olması gereken şehremini nasıl böyle bir şey yapar? Bunların sorgulanması lazımken, bu beyefendiler kalkıyor, hiç bir şey yokmuş gibi nutuklar atarak, devletin valisini, kaymakamını suçluyor..."

 

DON KİŞOTLUKTUR

"Bu Don Kişot’luktur. Birileri Cüneyt Arkın oluyor, karşıdakiler de Erol Taş. 'Devletin valisiyle, kaymakamıyla mücadele ediyoruz. Ben hepsini yeneceğim' gibi laflar var. Ben de diyorum ki Ceyhan bir Yeşilçam değildir, bizde artist değiliz. Biz devleti temsil eden insanlarız, bizim işimiz devletin otoritesini tesis etmek, mevzuatı uygulamak..."

 

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

"Hazinenin bu şekilde amaç dışı kullanılmasını engellemeye çalıştık. Orada gerginlik oluşturmak adına belediye çalışanları mesaide getirilmiş. Burası özel bir çiftlik, belediye başkanın dahi oraya gitmesi görevini kötüye kullanmaktır. Mesaide olması gereken insanları siz çiftliğe taşımışsınız..."

 

ÖĞRETMENEVİ BAHÇESİNDE ENGELLEME...

"Bir benzeri durum, Öğretmenevinin bahçesinde yaşandı 3 yıl önce. 50 yıllık eski, izinsiz, kaçak yapının yıkımı sırasında. Belediye encümeni de orası için yıkım kararı almış, buna rağmen belediye başkanı orayı kendi yıkması gerekirken görevini kötüye kullanarak oranın yıkımını engellemeye çalıştı..."

 

YUMURTALIK DA EŞİNE KAÇAK VİLLA...

"Hep böyle yapılıyor. Gerginlik üretiliyor. Bakınız, Öğretmenevinde öyle oldu haksız çıktılar. Burada da böyle. Yine haksızlar. Bakınız eşi adına Yumurtalık da villa yaptırıyor. Yumurtalık Belediyesi hazine yerine yaptırdığı için yıktı. Bu birinci değil, ikinci değil. Şimdi devletin hazine arazisine tecavüz eden milletin malına, devletin hukukuna bu şekilde saldıran bir zihniyetin kendisini aklamaya çalışması gülünçtür..."

 

SİZ DE VATANDAŞ GİBİSİNİZ

"Siz gitmişsiniz 130 metre yere, işyeri diye villa yapmışsınız, ondan sonra bunları bizim üzerimize tescil edin demişsiniz. Kusura bakmayın, sizin belediye başkanı olmanız, sizi hukuk üstünde tutmaz, sizi haklı kılmaz, sizi imtiyazlı da kılmaz. Siz de herhangi bir vatandaşsınız devlet nezdindesiniz..."

 

DEVLET BUNLARI SİNEYE ÇEKMEZ

"Üzücü olan  bir belediye başkanının bu şekilde yanlışlık ve kanunsuzlukla hazine malına tecavüz edişi. Bu bir değil, iki değil. Devlet bunları sineye çekmez, nitekim de çekmemiştir, devlet gereğini yapar nitekim de gereğini yapmıştır..." Kaynak: adanahaber.net


Etiketler: adana belediye başkan adayı - mhp'li hüseyin sözlü - halka hasalıklı et - hastalıklı süt - yedirmiş - içirmiş - ceyhan belediye başkanı.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.